,,Wesele“ Stanisława Wyspiańskiego na Narodowe Czytanie 2017

13 listopada, w ramach Tygodnia Języka Polskiego, w auli Gimnazjum im. Stanisława Moniuszki w Kowalczukach zebrała się młodzież z gimnazjum, Szumskiej Szkoły Podstawowej, Pakieńskiej Szkoły Podstawowej im. Czesława Miłosza i Kiwiskiej Szkoły Podstawowej.

Tegoroczny etap długoterminowego projektu klas 10 Strefy Kowalczuckiej poświęciliśmy na czytanie dramatu Stanisława Wyspiańskiego ,,Wesele“, nazywanego nieraz arcydramatem literatury polskiej.

Na rozpoczęcie przewodnicząca strefy Regina Jaświn ukazała znaczenie dzieła dla ówczesnego społeczeństwa. ,,Małżestwo mieszane“ krakowskiego poety Lucjana Rydla z chłopką Jadwigą Mikołajczykówną stało się inspiracją do napisania dramatu, w którym porusza się problem patriotyzmu i świadomości narodowej Polaków przełomu XIX i XX wieków.

Poloniści Czesława Błażewicz(Szumska Szkoła Podstawowa), Alina Sawaniawiczienie(Pakieńska Szkoła Podstawowa im. Czesława), Alicja Rosowska(Kiwiska Szkoła Podstawowa) i Regina Jaświn(Gimnazjum im. Stanisława Moniuszki w Kowalczukach) pomogły swym uczniom dobrać odpowiednie sceny dramatu oraz wyraziście przeczytać(praca z techniką czytania), żeby w słowie zawarte myśli i uczucia dotarły do świadomości każdego słuchacza.

Wiele radości młodzieży sprawiło spotkanie z rówieśnikami. Wszyscy bardzo się starali wykazać najlepiej.

A na zakończenie po dobrze wykonanej pracy zabawa przy herbatce i dobrej polskiej muzyce umiliła  spotkanie.

Odnowione: 14.11.17