XVIII Dzień Papieski „Promieniowanie Ojcostwa”

15 października 2018r. w Gimnazjum im. S. Moniuszki w Kowalczukach odbyła się uroczysta akademia  poświęcona postaci Papieża – Polaka.   Uroczystość  ta – wyjątkowa. Jest to  40- ta  rocznica wyboru na głowę Stolicy Piotrowej i 60 – ta  rocznica sakry biskupiej Karola Wojtyły  oraz 25-ta  rocznica wizyty św. Jana Pawła II na Litwę .

Tegoroczne hasło Dnia Papieskiego przypomina nam, że Bóg potęguje swoje imię  „Ojciec”. Stanowi to wskazanie dla nas, by przeżywać tajemnicę ojcostwa Boga  poprzez  uwierzenie  w Boga Ojca i właściwe przeżywanie relacji ojcowskich w odniesieniach między ludźmi.
Hasło dnia zostało zaczerpnięte bezpośrednio z literackiego dziedzictwa Papieża Polaka. Promieniowanie ojcostwa – to tytuł dramatu Karola Wojtyły datowanego na 1964 rok.

Św. Jan Paweł II uczy, że nie można być prawdziwym ojcem, jeśli nie odkryje się najpierw, że jest się synem Boga. Poczucie Bożego synowstwa sprawia, że człowiek zaczyna być ojcem wobec innych – ojcem w rodzinie lub ojcem duchowym.

Uroczystość rozpoczęła się przy pomniku św. Jana Pawła II, który znajduje się na placu przykościelnym. Zapaliliśmy znicze oraz  wspólnie z ks. proboszczem Janem Czerniawskim  modliliśmy się, odmawialiśmy Litanię  prosząc o wstawiennictwo św. Jana Pawła II.

W montażu słowno-muzycznym, uczniowie poprzez recytację i piękny śpiew, oddali hołd Wielkiemu Polakowi – naszemu kochanemu Papieżowi św. Janowi Pawłowi II. Wspomniano wypowiedzi Jana Pawła II dotyczące ojcostwa i rodziny, budowania więzi i prawidłowych rodzinnych relacji, opartych na miłości, wzajemnym zaufaniu i zawierzaniu się  Bogu.
 Młodzi artyści wywołali  refleksje widzów  nad wyjątkową postacią  św.Jana Pawła II.

Na  zakończenie  uroczystości wszyscy zebrani wspólnie zaśpiewali  ulubioną „Barkę” papieża.
Dyrektor gimnazjum Zygmunt Jaświn , zabierając głos, podkreślił wielkie znaczenie Dnia Papieskiego dla społeczności gimnazjalnej. Podzielił się on wspomnieniami dotyczącymi wyboru Karola Wojtyły na głowę Stolicy Apostolskiej. Podziękował również uczniom za piękny występ, nauczycielom za opracowanie  montażu literacko – muzycznego oraz upiększenie sali.

Dzień Papieski jest po to, abyśmy mogli  dziękować za apostolstwo  św. Jana Pawła II, możliwość   poznawać jego naukę,  za to wszystko, co jako głosiciel Słowa Bożego mówił Kościołowi  i  współczesnemu światu.

Metodyk  religii Lila Spiridowicz

Odnowione: 16.10.18