„Žinok, kokie laikai, tokie ir žmonės“

Viljamas Šekspyras

2018 m. lapkričio 8 d. IIIG – IVG  klasių mokiniai kartu su kalbos mokytojomis Liucija Podvorska ir Ana Černiavska apsilankė Lietuvos rusų dramos teatre, kurstebėjo spektaklį “Karalius Lyras“.Kritikų nuomone, tai geriausia Šekspyro tragedija, kuri buvo parašyta žymiausio pasaulio rašytojo , poeto ir dramaturgo prieš 412 metų. Tai buvo Anglijos politinis ir ekonominis pakilimo laikotarpis, karalienės Elžbietos I ir Jokūbo I laikai, tai buvo didelių visuomeninių pokyčių, politinų konfliktų metas, Renesanso epochos pabaiga, Baroko pradžia.  Mokinius sužavėjo dvilypis siužetas. Viena dalis vaizduoja, kaip karalius Lyras savo žemes atidavė dukterims, o jos jį išvarė iš namų. Antra siužeto dalis pasakoja apie grafą Glosterį, kuris išvijo iš namų gerąjį sūnų Edgarą, o pasiliko palaidūną Edmundą, nuo kurio pats žuvo. Abi tragedijos viena su kita susipynusios.

Nustebino puikus aktorių darbas ir stilizuoti kostiumai. Veikėjai akimirksniu išnyra iš tamsos, tai susikibdami dialogų dvikovose, tai klaidžiodami monologų tarpekliais. Vyksta karalystės dalybos, tai tarsi teigimas, kad ne tik karalius, bet ir visa jo svita nuogi. Dalybos baigiasi, ir supranti, kad nuogumas – esminis režisieriaus sumanymas. Juodoje ir tuščioje scenoje tarsi apnuoginamavisa Shakespeare‘o tragedijos konstrukcija – intrigos, klasta ir didingumas veda prie nuopolio, skausmo ir pralaimėjimo. Šekspyras nagrinėja daugybę universalių temų ir idealų, tokių kaip kvailystės ir manipuliavimo pavojai, godumo pasekmės ir gailestingos išganymo ir susitaikymo laimės. Taip pat teikia auditorijai paprastą įspėjimą apie tai, kas atsitinka, kai mes remiame savo pasididžiavimą ir ego. Nusiplėšti visas kaukes ir pripažinti visišką pralaimėjimą, patirti iliuzijų žlugimą, bet kartu virsti žmogumi – kas gali būti aktualiau?

Gimnazistai liko sužavėti spektakliu.

Atnaujinta: 2018.11.19