Imprezy

WYSPA SKARBÓW

Trzeci rok z kolei w listopadzie bibliotekarki gimnazjum im. Stanisława Moniuszki biorą udział w projekcie ,,Tydzień Bibliotek Krajów Nordyckich”. Głównym celem projektu jest popularyzacja literatury i czytania książek. Tydzień Bibliotek Krajów Nordyckich na Litwie organizuje biuro Nordyckiej Rady Ministrów. Tegorocznym tematem projektu były wyspy północne.

Przez cały tydzień, od 13 do19 listopada,  w wielu placówkach, szkołach, bibliotekach przy zapalonych świecach odczytywane były utwory literackie dla dzieci, młodzieży, a także dla osób starszych.

W tym roku w projekcie wzięli udział  uczniowie klas 1-ej i 2-ej Gimnazjum im. Stanisława Moniuszki. Na początku dzieci przy blasku świec wysłuchały  utworu „Wyspa Skarbów”. Następnie mogły podzielić się refleksją na dany temat. Były również zorganizowane gry.

Na  początku zabawy odnaleziono butelkę z listem od Nieumiałka, który został uwięziony i miał wielką prośbę do dzieci, aby wykonały zadania i pomogły odnaleźć skarb. Później odnaleziono  mapę, która wskazywała drogę do skarbu. Po odnalezieniu mapy, uczniowie mieli za zadanie zaśpiewać piracki hymn „Bum cyk cyk…”. Po wspólnym odśpiewaniu hymnu dzieci wykonały wspólna flagę i  pirackie czapki.To pomogło wczuć się w rolę piratów. Następnie przy pomocy chusty animacyjnej ruszono statkiem w podróż na poszukiwanie skarbów. Po drodze do wyspy spotkało ich mnóstwo przygód i zadań, które musiały rozwiązać, aby popłynąć dalej. Były to zagadki, puzzle. Przy każdym zadaniu znajdowano litery do końcowego hasła: „WYSPA SKARBÓW”. W  końcu podróży uczniowie odnaleźli skrzynię ze skarbami, którą otworzyli kluczem znalezionym podczas wyprawy. Skrzynia była przepełniona słodyczami, zakładkami do książek, a także znajdowały się tam certyfikaty dzielnego pirata. Był tam również Nieumiałek, którego  uwolniono. I wszystko to, co znajdowało się wewnątrz skrzyni, zostało podzielono pomiędzy dziećmi.

Podczas spotkania dzieci kształtowały postawę koleżeństwa, współpracy, pogłębiały przyjaźń między sobą i książką. Każdy zrozumiał, że wspólnymi siłami można osiągnąć cel. Wszyscy byli  zadowoleni i z uśmiechem na twarzy skończyliśmy zajęcie.

Odnowione: 21.11.17