„Mobilna bioklasa“

31 stycznia w gimnazjum im. Stanisława Moniuszki w Kowalczukach uczniowie klas IIG-IVG pod kierownictwem starszej nauczycielki chemii Krystyny Sławińskiej, starszej nauczycielki biologii Marii Gierasimowicz oraz kuratora, wicedyrektor  Anny Barkowskiej, uczestniczyli w czterogodzinowej chemiczno-biologicznej lekcji. Zajęcie odbyło się poza ścianami klasy w ramach  programu „Mobilna bioklasa“. Program organizuje UW oraz  spółka „Thermo Fisher Scientific Baltics“.  Gimnazjum gościło także uczniów klasy 10 szkoły – centrum  wielofunkcyjnego z Mościszek, którzy  również wzięli udział w lekcji.

Lekcja miała na celu zaspokoić ciekawość  krytycznych  i wszystkim ciekawiących się uczniów oraz  poszerzyć wiadomości  w dziedzinie nauk przyrodniczych i  przedstawić praktyczne ich  zastosowanie.

„Mobilna bioklasa” – to pierwsze w kraju  mobilne laboratorium, które zapoznaje uczniów z najnowszymi osiągnięciami w biomedycynie.

Uczniowie wykonywali badania z prawdziwymi naukowymi przyrządami, uczestniczyli w olimpiadzie pipetowania, zobaczyli, jak wygląda DNK, badali go w najnowszy sposób. Wykonali oni eksperyment, w czasie którego musieli ustalić, czy kleszcz był zakarzony encefalitem, czy boreli bakterią, która powoduje chorobę Laima.

Uczniowie także mieli możliwość obcować z grupą młodych naukowców , którzy przedstawili różne ciekawostki oraz perspektywy rozwoju nauk przyrodniczych. Ewentualnie może to  mieć wpływ na wybór przyszłego zawodu młodzieży.

Przyjazd „Mobilnej bioklasy” znacznie przyczynił się do edukacji uczniów, powiększył ich motywację ,bo mogli oni własnoręcznie badać  świat, widząc, próbując, dzieląc się radością odkrywania. Najlepsi otrzymali prezenty.

Odnowione: 04.02.18