Kultūros paso edukacijos
Vilniaus r. Kalvelių Stanislavo Moniuškos gimnazijoje vyko neeilinės dvi edukacinės pamokos: „Senųjų odinių dirbinių“ ir „Fotomagijos laboratorija“ iš kultūros paso renginių. Užsiėmimai buvo integruoti su daile, technologijomis, istorija, etnine kultūra ir matematika. Juose ne tik galima buvo išgirsti įdomios teorinės informacijos, bet atlikti praktiškai. Edukacijoje dalyvavo 6-IVG klasių mokiniai, į visą procesą labai aktyviai įsitraukė informacinių technologijų ir direktoriaus pavaduotoja ugdymui Ana Borkovskaja, lietuvių kalbos vyr. mokytoja Alina Podvorska, rusų kalbos ir fizinio ugdymo vyr. mokytoja Ana Černiavska.
Senųjų odinių dirbinių edukacinis užsiėmimas skirtas senojo Lietuvos amato (XIII-XVIII a.) – odininkystės ir senųjų odinių dirbinių produkcijos – pažinimui. Per pamoką mokiniai susipažino su odininkystės ir odinių dirbinių įvairove, remiantis archeologiniais ir istoriniais duomenimis. Buvo naudojama vaizdo prezentacija ir gausi įvairių laikotarpių archeologinių radinių rekonstrukcijų kolekcija. Edukacijos metu buvo galima išmėginti įvairių odinių dirbinių rekonstrukcijas, jas pačiupinėti, pamatuoti. Moksleiviai išmoko atkurtos viduramžių odos pynimo technikos. Pagamino įvairiaspalves odines “Draugystės apyrankes”.
Per pamoką fotografinį vaizdą mokiniai kūrė be fotoaparato. Edukacijos metu mokiniai supažindinti su vienu seniausių fotografinio vaizdo išgavimo procesu pasaulyje – cianotipija, arba mėlynuoju saulės atspaudu. Pamoka buvo pradėta nuo istorinio įvado į fotografinių procesų įvairovę bei raidą, apžvelgti skirtingų fotografų ir fotomenininkų, dirbančių su cianotipijos technika. Kiekvienas mokinys savo rankomis pasigamino fotografinį atvaizdą (fotomagijos stebuklą) iš pateiktų negatyvų Stanislavo Moniuškos tematika. Procesas nebuvo sudėtingas, paliekantis nemažai erdvės kūrybiniams sprendimams. Pasigamintus cianotipinius atspaudus iškabinsime stende.
Pamoka buvo įdomi ir naudinga. Nuoširdžiai dėkojame už edukacijų organizavimą VšĮ „Pamėginčius” fotografei Justinai Tulaitei ir archeologui, restauratoriui, rekonstruktoriui, odininkui dr. Arūnui Puškoriui.
Renginio organizatorė informacinių technologijų ir matematikos mokytoja Joana Mikulevič.
Atnaujinta: 2019.11.26