,,Z biało-czerwoną po powiecie częstochowskim“

Projekt patriotyczny

,,Z biało-czerwoną po powiecie częstochowskim“

W dniach od 30 kwietnia do 3 maja uczniowie z Gimnazjum im. Stanisława Moniuszki w Kowalczukach oraz Szkoły Podstawowej w Szumsku na czele z dyrektorem gimnazjum Katarzyną Macuk, przedstawicielami gminy w Kowalczukach Łucją Jakubowską i Mirosławem Tuczkowskim, kierownikiem  Centrum Wielofunkcyjnego w Szumsku Krystyną Najmowicz oraz nauczycielami – opiekunami Czesławą Błażewicz, Aliną Podworską, Teresą Narwojsz i Lucją Podworską uczestniczyli w projekcie patriotycznym  ,,Z biało-czerwoną po powiecie częstochowskim“

Stowarzyszenie „Sparta” z Wrzosowej oraz poseł Lidia Burzyńska z okazji majówki zorganizowały cykl wydarzeń patriotycznych we wszystkich gminach powiatu częstochowskiego. Projekt swoim honorowym patronatem został objęty przez  europoseł Jadwigę Wiśniewską.

Celem tego projektu było przede wszystkim budowanie patriotyzmu we współczesnym świecie – patriotyzmu dotyczącego pamięci o naszej przeszłości. Były to imprezy upamiętniające :1 maja – Święto Pracy, 2 maja – Dzień Flagi oraz  Dzień Polonii i Polaków za Granicą i 3 maja rocznica uchwalenia Konstytucji. Dla nas, Polaków z Wileńszczyzny, była to wspaniała okazja uczczenia tych ważnych dat i wydarzeń historycznych wspólnie  ze swoimi Rodakami.

W tych dniach uczestniczyliśmy w różnorodnych  imprezach, a były to: koncerty, pikniki, rozdawanie flag i przekazywania świątecznych życzeń, warsztaty,  rajd rowerowy, wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych….. Najbardziej niezapomnianym i wzruszającym stał się dla nas  koncert Zespołu Pieśni i Tańca ,,Śląsk“. Z zapartym tchem podziwialiśmy przepiękne tańce przeplatane pieśniami patriotycznymi. Podsumowaniem całości była uroczysta Msza Święta u stóp Matki Jasnogórskiej.

Z całego serca dziękujemy Wójtowi Gminy Mstów Tomaszowi Gęsiarzowi za zaproszenie naszej delegacji do Macierzy oraz za troskliwą opiekę. Dziękujemy również wszystkim tym, kto przyczynił się do naszego niezapomnianego pobytu w powiecie częstochowskim.

Odnowione: 16.05.22