Dzień Języków

Różnorodność językowa, wielojęzyczność i nauka języków obcych przez całe życie: to naj  ważniejsze przesłanie w Europie każdego 26 września, w dniu ogłoszonym przez Radę Europy – Europejskim Dniem Języków.

W naszym gimnazjum obchodzimy ten dzień, aby pokazać, jakie znaczenie ma znajomość języków obcych w życiu każdego człowieka. Oczywiście staramy się również zachęcić uczniów do nauki języków.

W tym roku uczniowie klas 5-8 oraz IG-IVG mieli niełatwe, ale interesujące zadanie. Każda klasa otrzymała słowo kluczowe w języku polskim. Należało znaleźć znaczenie tego słowa jeszcze w pięciu językach obcych wśród innych wyrazów, które zostały wypisane na kartkach i umieszczone na korytarzach gimnazjum. Następnie uczniowie umieścili te słowa na plakatach.

Rada uczniów natomiast zainicjowała akcję „Czytaj w różnych językach”. Na korytarzu 1-ego piętra umieszczono przyniesione przez uczniów książki, zachęcając w ten sposób do czytania na przerwach lub po lekcjach.

W tym dniu czas na przerwach minął niezwykle szybko i z pożytkiem, bo uczniowie poznali nowe wyrazy w językach obcych i pracowali ze słownikami, przy tym dobrze się bawiąc.

Odnowione: 28.09.22