Kącik klas początkowych

PASOWANIE NA CZYTELNIKA

6 kwietnia 2017 roku był ważnym dniem dla uczniów klasy 1-szej Gimnazjum im. Stanisława Moniuszki w Kowalczukach, w tym dniu bowiem odbyło się uroczyste „Pasowanie na czytelnika szkolnej biblioteki”.

Na uroczystość przybył  dyrektor gimnazjum  Zygmunt Jaświn, nauczyciele, rodzice, dziadkowie, uczniowie klas początkowych oraz grupa przygotowawcza.

Specjalnie na tę okazję została przygotowana część artystyczna pt. „Nasi baśniowi przyjaciele”, podczas której wprowadzono małych czytelników  w świat bajek.

W zaczarowany świat bajek pierwszoklasistów wprowadzili uczniowie klasy 2- 4-ej. Dzieci wcieliły się w postacie z bajek i podczas krótkiej inscenizacji  zaprezentowały  najważniejsze zasoby poszanowania książek, zachowanie się w bibliotece oraz zostali zapoznani z regulaminem i zasadami wypożyczania książek. Nie zabrakło także świetnej muzyki, podczas której wszyscy mogli śpiewać o bibliotece, bajkach. Pierwszoklasisci również przygotowali krótki, lecz ciekawy występ. Zaprezentowali cały alfabet, przedstawili wszystkie literki, potwierdziło to, że je znają i pamietają  i że wszystkie książki sami przeczytają. Nie zabrakło  też zagadek o znanych  postaciach z bajek i baśni.

Przyszli czytelnicy pięknie zdali egzamin i złożyli uroczyste przyrzeczenie, że będą szanować, dbać o książk oraz że obowiązki czytelnika będą traktować z wielką powagą. Zgodnie wypowiedzieli słowo „Przyrzekamy”, po czym każdy pierwszak został pasowany na czytelnika przez pana dyrektora Zygmunta Jaświna dużą zakładką do książki.

Na pamiątkę spotkania każdy pierwszaczek dostał specjalnie przygotowany kolorowy dyplom, książeczkę, zakładkę do książki oraz bajkową książeczkę kolorowanek z zadaniami.

Po uroczystości dzieci udały się  do biblioteki szkolnej, aby wypożyczyć swoją pierwszą książeczkę i oficjanie wszyscy zostali wpisani do biblioteki.

Mam nadzieję, że pierwszoklasiści pokochają czytanie książek i będą często gościć w progach biblioteki szkolnej.

Książka jest wielkim przyjacielem człowieka. Czytając je można się wiele nauczyć. Rozbudzają i pobudzają one naszą wyobraźnię. Dobre książki  nie można zastąpić nawet najlepszym filmem i dlatego czytajmy codziennie!

Odnowione: 12.04.17