Kurkime geresnį internetą kartu!
Gimnazijoje vyko integruoti renginiai saugesnio interneto savaitei paminėti „Kurkime geresnį internetą kartu!”. Jau 17-ą kartą vasario 11 diena minima daugelyje pasaulio šalių (daugiau nei 150 šalių). Renginiai vyko nuo vasario 10 iki 13 dienos.
Tikslas – atkreipti dėmesį į aktualius skaitmeninius iššūkius, skatinti saugesnį naudojimąsi internetu ir skaitmeninėmis technologijomis, sužinoti daugiau apie internete teikiamas saugias bei pavojingas galimybes.
Daugiausiai dėmesio skiriama naršymui internete, atskleidimui savo paslapčių nepažįstamiems elektroninėje erdvėje, nes visas paslaptis jaunimui geriau išsakyti bendraujant ne tarpusavyje, o skaitmeniniame pasaulyje.
Vasario 10 dieną 8-os klasės mokiniai kartu su klasės vadove Joana Mikulevič vyko į VRSCB Kalvelių struktūrinį padalinį, kur įvyko renginys, integruotas su klasės valandėle. Iš pradžių mokiniams buvo pristatytas vaizdo siužetas elektroninėje erdvėje „Bendrauk saugiai“, po to vyko aptarimas ir diskusija. Po smagių pasišnekučiavimų aštuntokai atliko testą: „Ar esi saugus internete?“. Iš karto po atlikto testo vaikams buvo parodytas jų saugumo lygis. Maloniai nustebino, kad mokiniai puikiai išmano saugumo taisykles. Mokiniams buvo pasiūlytas žaidimas „Sugalvok“: padalinti į dvi grupes turėjo sugalvoti, kuo daugiau žodžių INTERNETUI apibūdinti. Žodžiai turėjo prasidėti ištraukta raide. Apibendrinimui darbuotojos vyr. bibliotekininkė Natalija Vercholamova ir interneto skaityklos specialistė Teresa Pristavka išdalino skrajutes „Kurkime geresnį internetą kartu!“. Mokiniai grįžo kupini gerų emocijų ir naudingų patarimų apie interneto svarbą ir pavojus.
5, 6, 7, IIG klasėse per informacinių technologijų pamokas informacinių technologijų vyr. mokytoja Ana Borkovskaja ir informacinių technologijų mokytoja Joana Mikulevič pasiūlė pažiūrėti filmukus, kur buvo nagrinėtos temos, labiausiai paplitusios elektroninėje erdvėje. Prekyba internete, anoniminių autorių komentarai, kurie peržengė teisines ribas, elektroninė bankininkystė – pagrindinės klaidos, asmens duomenys socialiniuose tinkluose ar skaitmeninėje erdvėje, netikros naujienos, į ką reikėtų atkreipti dėmesį, norint suprasti, ar skelbiama naujiena yra tikra, kaip „nepakibti“ ant melagingų pranešimų „kabliuko“. Šiais metais per saugesnio interneto savaitę daugiausiai dėmesio skiriama patyčioms elektroninėje erdvėje, sekstingui, socialinių tinklų naudai – žalai. Siekiama atkreipti dėmesį į kylančias problemas internete ir pažiūrėti filmukus, atspindinčius dabartines aktualijas. Šių metų labiausiai nagrinėjama grėsmingai didėjanti jaunimo problema– sekstingas. Sekstingas – tai kai asmenys savo ar ne savo noru viešai dalijasi seksualinio pobūdžio nuotraukomis, dažniausiai socialiniuose tinkluose. Po filmukų mokiniai atliko elektroninėje erdvėje saugumą atskleidžiančius testus, iš kurių kiekvienas sužinojo, kiek yra saugus skaitmeniniame pasaulyje.
Vasario 13 dieną vyko transliacija internetu „Sekstingas: žaidimas ar nusikaltimas?“. Sekstingas – tai seksualaus turinio žinučių, apnuoginto kūno vaizdų, filmukų siuntimas ar gavimas naudojantis skaitmeninėmis technologijomis. Sekstingo proveržis yra neatsiejamas nuo išmaniųjų įrenginių, socialinių tinklų, pažinčių programėlių progreso ir dažniausiai suvokiamas kaip simpatijos, seksualumo išraiška, pažinties mezgimas ar santykių išlaikymas, flirtas, žaidimas. Savanoriškai siunčiamas erotinis vaizdas ar tekstas mylimam žmogui, nesitikint, kad jį pamatys kiti žmonės. Šis bendravimo pobūdis itin populiarus paauglių tarpe, tačiau neretai gali virsti virtualaus intymumo spąstais. Kas nutinka, kai meilė baigiasi ir santykiams pašlijus erotiniai vaizdai yra paviešinami? Kada sekstingo „žaidimai“ gali tapti nusikaltimu? Kaip elgtis nukentėjus ir kur kreiptis pagalbos? VšĮ “Vaikų linija” psichologė Dr. Jurgita Smiltė Jasiulionė, Kovos su prekyba žmonėmis ir išnaudojimu centro vadovė Kristina Mišinienė, Sunkaus ir organizuoto nusikalstamumo tyrimo 5-osios valdybos 1-ojo skyriaus viršininkas Sergej Chaniutko aptarė sekstingo problemą.
Apibendrinant visas veiklas kiekvienoje klasėje vyko diskusijos, iš kurių galima buvo suprasti, kad kiekvienam tai buvo naudinga ir efektyvu. Už dalyvavimą kiekvienai klasei buvo įteiktas pažymėjimas, kad dalyvavo saugesnio interneto savaitės veiklose.
Atnaujinta: 2020.02.18