Witaj, wiosno!

„Coraz dłuższe dni nastają, sroga zima odjechała,

A do życia powolutku budzi się przyroda cała”

(T. Boy – Żeleński)

W dniu 21 marca  uczniowie klas 1-4 oraz dzieci grupy przygotowawczej wraz ze swoimi paniami, a także zaproszone przedszkolaki w radosnym nastroju świętowali pierwszy dzień kalendarzowej wiosnyw murach  Gimnazjum im. St. Moniuszki w Kowalczukach.

Pierwszy dzień wiosny to nie tylko nadejście ciepłych dni, ale również pożegnanie długiej zimy. W wielu państwach i kulturach ten czas postrzegany jest jako nadejście tego co nowe i przebudzone. W każdym kraju ludzie obchodzą ten dzień na swój sposób. Celem spotkania było poznanie zwyczajów ludowych związanych z pożegnaniem zimy, które są popularne w Polsce. Dzieci dowiedziały się, że 21 marca tradycją jest palenie lub topienie kukły zwanej Marzanną. Jest to stary słowiański zwyczaj symbolizujący odejście zimy i nadejście wiosny. Obecnie topienie Marzanny jest przede wszystkim okazją do zabawy.

Ogromne emocje wśród dzieci wzbudziły przygotowania do święta powitania pani Wiosny. Uczniowie czekali na ten dzień z niecierpliwością. Chętnie poznawali piosenki i wiersze o tematyce wiosennej, szukali oznak wiosny. Natomiast najbardziej byli zaangażowani w wykonywanie kukły Marzanny.

Wspólne świętowanie dzieci rozpoczęły marszem i piosenką na cześć wiosny. Towarzyszyła im oczywiście Marzanna. Wszyscy chętnie brali udział w grach i zabawach muzyczno – ruchowych. Nie zabrakło również piosenek, wierszy, inscenizacji i konkursów. Dzieci malowały panią Wiosnę oraz jej oznaki. Ogromną radość sprawiło malowanie na folii. Na koniec zabawy wspólnie dokonali symbolicznego utopienia kukły i w ten sposób powitali wiosnę.

Było dużo śmiechu i mnóstwo radości. Na pewno ten dzień na długo pozostanie w pamięci uczniów naszego gimnazjum, jak również dzieci z przedszkola w Kowalczukach.

Nauczyciel klas początkowych

Grażyna Dadel