Imprezy

TYDZIEŃ INFORMATYKI, NAUK ŚCISŁYCH I PRZYRODNICZYCH

20 MARCA – Nietradycyjna  lekcja  „OBLICZANIE MOCY RÓŻNYCH ŻARÓWEK

20 marca w Gimnazjum im. Stanisława Moniuszki w Kowalczukach odbyła się nietradycyjna  lekcja  „Obliczanie mocy różnych żarówek“. W tej lekcji brali  udział  uczniowie klas III-IVG. Celem było obliczyć  moc  różnych żarówek oraz umieć zastosować  wiedzę w codziennej praktyce. Uczniowie dowiedzieli się, jak się oblicza moc elektryczna  wykorzystywana przez użytkowników. Podczas  lekcji uczniowie byli  aktywni i zaciekawieni , ponieważ niektóre żarówki widzieli po raz pierwszy.

21 MARCA – „PRZYGODA Z PTAKAMI

21 marca ( od 2010 r.) obchodzimy Światowy Dzień Wróbla. ,,Przygód kilka wróbla Ćwirka’’ czy ,,Wróbelek Elemelek’’, kto z nas nie wie  tych bajek? Ukazują one świat ptaków nieodłącznie związany z człowiekiem. W tym dniu uczniowie  klasy 5 świetnie się bawili poznając wygląd ptaków,  klasy 7 urządzili dekoracyjne drzewko z ptakami,  klasy 8 zawiesili domki dla ptaków,  klasy I G obserwowali ptaków w przyrodzie.

Dzień ptaków zwrócił uwagę uczniów  na niebezpieczeństwa zagrażające ptakom i zachęcił do pomocy w ochronie ptaków i ich siedlisk.

Pamiętajmy o obecności  ptaków i w naszej okolicy i o ich pięknie.

22 MARCA – „DARUJESZ KREW – DARUJESZ ŻYCIE”

W dniu 22 marca uczniowie klas IG i IIG wraz  z nauczycielką biologii Marią Gerasimowicz udali się do Narodowego Centrum Krwi. Celem wyjazdu było zapoznanie uczniów z największą instytucją krwiodawstwa na Litwie i jej działalnością. Tam został przeprowadzony wykład z biologii o składzie krwi i jej znaczeniu.

Krew ludzka jest unikalna. Do tej pory, na świecie nie stworzono sztucznego substytutu, który mógłby zastąpić krew dawcy. Na Litwie w ciągu roku są potrzebne tysiące litrów krwi po to, aby ratować ludzi.

Uczniowie mieli okazję zobaczyć, w jaki sposób są rozdzielane składniki krwi: osocze krwi, czerwone krwinki i płytki krwi i gdzie są przechowywane. Chętnym dokonano badania krwi, aby ustalić grupę krwi oraz czynnik Rh hemoglobiny.

Wszyscy uczniowie byli bardzo zaciekawieni  tematem  wyjazdu , bo wiele dowiedzieli się o krwiodawstwie i jego znaczeniu.

23 MARCA – Lekcja edukacyjna „JAK UTWORZYĆ KLONY …”

23 marca starsza nauczycielka chemii Krystyna Sławińska zorganizowała  lekcję edukacyjną  w laboratorium biotechnologii i genetyki Uniwersytetu Wileńskiego dla uczniów klas IIG i IIIG Gimnazjum Stanisława Moniuszki w Kowalczukach.

Celem edukacyjnym  było zwiedzenie ogrodu botanicznego Uniwersytetu Wileńskiego, laboratorium biotechnologii i genetyki,  wykonanie  pracy laboratoryjnej „Jak utworzyć klony…”. Uczniowie musieli przetestować zawody: laboranta, botanika, biotechnologa.

Młodzież  wysłuchała krótkiego wykładu o  roślinach, rozmnażaniu wegetatywnym roślin oraz  klonowaniu. Dowiedziała się o plusach i minusach klonowania roślin.

Największe zaciekawieie uczniów  wywołało wykonanie pracy laboratoryjnej z roślinami, podczas której  musieli uzyskać sterylną  kulturę roślin oraz  posadzić  klony  roślinek. Własne klony roślin  można było  zabrać do domu, aby wyhodować swą zdrową roślinkę.

Lekcję edukacyjną uwieńczył spacer po ogrodzie botanicznym, w którym   obserwowano  budzenie  się przyrody po długim zimowym śnie.

23 MARCA – „WYŚCIGI LOGICZNE“

23 marca w naszym gimnazjum odbyła się nietradycyjna matematyczno-informatyczna lekcja, której celem było  uczyć  się współpracy w grupie, doskonalić sprawności umysłowe, rozwijać myślenie matematyczno-logiczne. Zadania przygotowane przez nauczycieli matematyki i informatyki Annę Borkowską i Joannę  Mikulewicz miały na celu zainteresować dzieci różnymi obliczami matematyki, zangażować nieśmałe   dzieci  w zabawę  wykorzystując  wszystkie  ich zmysły.

Do przyszykowania wiktoryny wykorzystano technologie informatyczne. Uczniów  klas 7-IG podzielono na 6 grup w celu ich wzajemnej rywalizacji. Zespoły otrzymały różne matematyczno-biologiczne, matematyczno-fizyczne, matematyczno-chemiczne  zadania integrowane , które miały wykonanać w określonym  czasie. Każdy starał się ze wszystkich sił, by zdobyć jak najwięcej punktów. „Wyścigi logiczne“ minęły w przyjaznej, miłej atmosferze. Wszystkie zadania zostały wykonane pomyślnie. Uczestnicy  otrzymali słodkie upominki, a trzy najlepsze  drużyny zostały nagrodzone dyplomami nominacyjnymi.

Odnowione: 30.03.17