Informacja dla rodziców

1 lipca rozpoczął się termin składania wniosków o przydzielenie wsparcia socjalnego dla uczniów na nabycie przyborów szkolnych i bezpłatne posiłki. Samorząd apeluje do rodziców, aby skorzystali z tej możliwości i nie zwlekali ze złożeniem odpowiednich dokumentów, ażeby dzieci powracające do szkoły po letnich wakacjach, miały zapewnione obiady i niezbędne przybory szkolne.

Wsparcie socjalne jest przyznawane uczniom, którzy uczą się według programów kształcenia wczesnoszkolnego i ogólnokształcącego. Te formy wsparcia socjalnego są przydzielane wówczas, gdy średni miesięczny dochód na jednego członka rodziny jest mniejszy niż 1,5 wielkości dochodu wspieranego przez państwo (czyli tzw. VRP – Valstybės remiamos pajamos, wynoszące 183 euro).

Pomoc nie jest przyznawana natomiast uczniom pobierającym naukę według programów kształcenia dla dorosłych, jak również osobom uczącym się zarówno według programów kształcenia ogólnego, jak też programów kształcenia zawodowego, finansowanych przez państwo lub samorządy, osobom otrzymującym zasiłek pielęgnacyjny oraz tym, których rodzice są zwolnieni z opłat za korzystanie przez dziecko z posiłków w bursach szkolnych.

W celu otrzymania wsparcia socjalnego dla uczniów jeden z rodziców ucznia (lub opiekun), powinien zwrócić się do gminy według zadeklarowanego miejsca zamieszkania, jeśli miejsce zamieszkania nie jest zadeklarowane – do gminy, w której faktycznie mieszka.

Ubiegający się o pomoc wnioskodawcy powinni złożyć następujące dokumenty:

– wypełniony wniosek-podanie o wsparcie socjalne dla uczniów ze wskazaniem, w której klasie uczy się dziecko;

– zaświadczenie o dochodach członków rodziny (otrzymanych w ciągu ostatnich 3 miesięcy do chwili złożenia podania o wsparcie socjalne dla uczniów lub miesiąca złożenia podania);

– w zależności od okoliczności inne zaświadczenia niezbędne do otrzymania pomocy socjalnej, wskazane przez specjalistę.

W przypadku, gdy rodzina ubiegająca się o wsparcie socjalne dla uczniów otrzymuje zasiłek socjalny, wnioskodawca w celu otrzymania pomocy socjalnej powinien przedstawić krótki formularz podania.

Bezpłatne żywienie dla uczniów jest przydzielane od początku do końca roku szkolnego. Jeżeli podanie jest złożone w okresie nauki – od przyjęcia decyzji w sprawie udzielania wsparcia do końca roku szkolnego.

Bezpłatne żywienie dla uczniów może być przydzielone i w innych przypadkach: z powodu choroby, niepełnosprawności, nieszczęśliwych wypadków, klęsk żywiołowych, utraty żywiciela, gdy wspólnie mieszkające osoby wychowują troje lub więcej dzieci, albo dzieci wychowują osoby niepełnosprawne lub niepracujący emeryci i in., jeżeli średnie ogólne dochody miesięczne wspólnie mieszkających osób stanowią mniej niż 2 wielkości dochodu wspieranego przez państwo (244 euro).

Wsparcie na zakup przyborów szkolnych jest przydzielane przed lub po rozpoczęciu roku szkolnego, lecz nie później niż do 5 października. Na zakup przyborów szkolnych dla jednego ucznia w roku kalendarzowym przydziela się 1,5 bazowej wielkości świadczeń socjalnych (57 euro). Wsparcie może być świadczone zarówno w formie pieniężnej, jak i niepieniężnej (jeżeli uczeń pochodzi z rodziny zagrożonej ryzykiem społecznym).

Bardziej szczegółową informację na temat wsparcia społecznego dla uczniów można uzyskać w lokalnej gminie lub w wydziale opieki społecznej samorządu rejonu wileńskiego pod adresem: ul. Rinktinės 50, Wilno, tel. 275 00 63, pokój nr 123.

Na podstawie vrsa.lt

Odnowione: 21.08.18