Lekcja chemii na wydziale agrotechnologii

14 listopada starszy nauczyciel chemii Krystyna Sławińska zorganizowała lekcję chemii dla uczniów klas IG oraz IIG poza murami gimnazjum. Lekcja odbyła się  w  Kolegium Wileńskim na wydziale agrotechnologii .            Temat  lekcji „Chemia to wszystko, co nas otacza” , a cel-zapoznać uczniów ze sposobem ustalenia zawartości witaminy C w sokach . Uczniowie  poznali też warunki nauki na uczelni  oraz  kierunki  studiów uczelni: analiza chemiczna,  technologia żywności, weterynaria.

W kolegium uczniów spotkała lektor  Nijolė Ružienė, która opowiedziała  o kierunkach studiowania, specjalizacji, praktyce zawodowej, możliwościach kariery. Przypomniała uczniom podstawowe reguły techniki bezpieczeństwa. Po wysłuchaniu instruktarzu, „młodzi studenci” poszli do laboratorium chemicznego , w którym pracując w parach wykonywali pracę laboratoryjną  na temat „Jodometria. Ustalenie zawartości i ilości witaminy C w sokach”.  Praca laboratoryjna jest nieodłączną częścią nauczania, podczas której teoretyczne wiadomości są testowane praktycznie. Laboratorium rozwija także umiejętności (nawyki) eksperymentowania.

Eksperymentowanie  uczniom  sprawiło ogromną przyjemność, ponieważ chemia jest nauką, której można się nauczyć tylko przez badanie substancji  i to właśnie zrobili uczniowie.

Odnowione: 19.11.18