Imprezy

„BĄDŹMY ŚWIADKAMI MIŁOSIERDZIA” – XVI DZIEŃ PAPIESKI W KOWALCZUKACH

Słowa „Bądźcie świadkami miłosierdzia” były hasłem XVI Dnia Papieskiego, który 17 października obchodziliśmy w Gimnazjum im. S.Moniuszki w Kowalczukach. Te słowa stały się  motywem przewodnim uroczystości, poświęconej św. Janowi Pawłowi II.

W tym roku temat nie mógł być inny. Mamy nadzwyczajny jubileusz miłosierdzia ogłoszony przez papieża Franciszka, hymnem Światowych dni Młodzieży „Błogosławieni miłosierni”, a Dzień Papieski jest niejako zwieńczeniem tego ostatniego wydarzenia.

Uroczystość rozpoczęła się przy pomniku św. Jana Pawła II,który znajduje się na placu przykościelnym, gdzie zapaliliśmy znicze, wysłuchaliśmy życiorys św.Jana Pawła II i wspólnie z ks. proboszczem Janem Czerniawskim  modliliśmy się o wstawiennictwo Św. Jana Pawła II. Dyrektor Zygmunt Jaświn podziękował dla księdza za modlitwę i zaprosił do gimnazjum na uroczystość, poświęconą św. Janowi Pawłowi II.

Kolejnym punktem programu była część artystycznapod tytułem ,,Błogosławieni miłosierni‘‘., przygotowana przez młodzież naszego gimnazjum. Występ rozpoczął się od pieśni ,,Barka’’.Montaż słowno – muzyczny przeplatany piosenkami nawiązywał do hasła Dnia Papieskiego. Czytano  wybrane fragmenty nauczania papieża-Polaka .  Recytowane teksty i zaśpiewane piosenki były tematycznie związane z tegorocznym hasłem Dnia Papieskiego. W tym roku tematem przewodnim uroczystości było miłosierdzie, dostrzeganie zła i obojętności ludzi na problemy współczesnego świata, na krzywdę drugiego człowieka.Temat trudny ,ale niezwykle istotny.

Uczniowie obejrzeli prezentację, która przedstawiała fragmenty wypowiedzi papieża kierowane do ludzi młodych, w których zachęcał ich do bycia świadkami miłosierdzia. Uczniowie przekonali się, że św. Jan Paweł II był pozornie tylko zwykłą osobą, ponieważ całym swoim życiem pokazał, że jest wielkim wzorem do naśladowania. Głównym celem uroczystości było zachęcanie uczniów do podejmowania uczynków miłosierdzia motywowanych naśladowaniem Pana Jezusa oraz pogłębianie właściwego rozumienia pojęcia ,,świadek miłosierdzia’’ na podstawie nauki św. Jana Pawła II.

A na zakończenie zaśpiewaliśmy hymn tegorocznych Światowych Dni Młodzieży – „Błogosławieni miłosierni”. Występ bardzo podobał się publiczności, która nagrodziła uczniów gromkimi oklaskami.

Spotkanie zakończyła wicedyrektor Renata Krasowska, która podziękowała występującej młodzieży  za dostarczone emocje,podziękowała także nauczycielom, zaangażowanym w przygotowanie uroczystości: nauczycielce religii Lili Spiridowicz (oprawa artystyczna), nauczycielowi muzyki Stanisławowi Zajankowskiemu (oprawa muzyczna), nauczycielce technologii Teresie Narwojsz(dekoracje) oraz dodała, że pomoc drugiemu człowiekowi to nic innego jak bycie miłosiernym. To najlepsza droga do tego, by osiągnąć szczęście.Opłaca się być dobrym!!!

Odnowione: 20.10.16