Imprezy

Święto Rodziny w gimnazjum

Międzynarodowy Dzień Rodziny – święto obchodzone 15 maja. Z tej okazji 7 maja zaprosiliśmy zacnych gości, rodziców, dziadków na uroczysty program artystyczny. Swą obecnością zaszczycili nas Bolesław Ragucki, starszy specjalista Wydziału Oświaty Samorządu rejonu wileńskiego, Krystyna Gierasimowicz, starosta gminy w Kowalczukach, Janina Sałtanawiczienie, dyrektor Szkoły Podstawowej w Kiwiszkach, Irena Wieliczkienie, dyrektor Gimnazjum „Aušros” w Kowalczukach, Maria Klenowska, dyrektor przedszkola w Kowalczukach, Teresa Pristawka, kierownik Centrum Kultury Informacyjnej w Kowalczukach, Natalia Wierchałamowa, kierownik biblioteki w Kowalczukach, Irena Mazajło, wicedyrektor Szkoły Podstawowej im. Czesława Miłosza w Pakienie, przedstawiciele punktu granicznego w Kienie. Miło było też gościć przedszkolaków oraz młodzież z Szumska i Pakieny.

Wszystkich zebranych serdecznie powitał dyrektor gimnazjum pan Zygmunt Jaświn, który podkreślił, jak ważną rolę w życiu każdego człowieka pełni rodzina, dlatego stało się naszą tradycją obchodzenie tego święta na początku maja. Znamienny jest bieżący rok, gdyż obchodzimy 200 rocznicę urodzin patrona Stanisława Moniuszki, wybitnego kompozytora, dyrygenta, pedagoga, organisty, patrioty. Więc jest to kolejna świetna okazja złożyć hołd wielkiemu Polakowi w ramach długotrwałego rocznego projektu gimnazjum.

Po pięknym tańcu „Dance of Roses” uroczystość rozpoczęła się od migawek z życia Stanisława Moniuszki, które ukazały, co było najważniejsze w jego życiu: miłość do muzyki i rodzina. Wybitne dokonania i wyjątkowy talent artystyczny uczyniły z niego ,,ojca polskiej opery narodowej”. Dla rodziny też poświęcał dużo czasu, kochał żonę Aleksandrę i każde z dziesięciorga swoich dzieci. Migawki przeplatane były utworami kompozytora: Prząśniczka, Po nocnej rosie, aria Halki z opery ,,Halka”.

Dalej młodzież śpiewała i tańczyła dla rodziny i o rodzinie. Były to polski taniec ludowy krakowiak i współczesne tańce młodzieżowe, piosenki w różnych stylach: rap, disco, pop itd.

Na zakończenie programu artystycznego orkiestra gimnazjalna wykonała utwór ,,Strangers in the Night”, później wszyscy uczestnicy programu zaśpiewali pod dźwięki orkiestry pieśń ,,Ty tylko mnie poprowadź”.

Uwieńczeniem święta było wypuszczenie w niebo przez gości, młodzież, nauczycieli 200 biało- czerwonych i w barwach narodowych litewskich balonów ofiarowanych przez darczyńców z Polski. Piękny gest z okazji obchodów Roku Moniuszki i Święta Rodziny.

Słodki poczęstunek to radość dla wszystkich. A przyszykowali go Rada Gimnazjum, rodzice i uczniowie każdej klasy.

Organizatorem całej uroczystości była wicedyrektor gimnazjum pani Renata Krasowska. Brawa dla niej! Za część artystyczną odpowiadali Stanisław Zajankowski i Regina Jaświn. Tańce przygotowały nauczycielki Grażyna Czereszniowaja i Teresa Narwojsz. Za dekoracje wdzięczni jesteśmy nauczycielce Andrzele Ajdukienie. Dziękujemy też wszystkim wychowawcom i uczniom za pięknie wykonane laurki urodzinowe dla patrona gimnazjum Stanisława Moniuszki oraz dla wszystkich nauczycieli, rodziców i pracowników gimnazjum za udzieloną pomoc w organizacji święta.

W tym dniu w gimnazjum spotkali się mamy i ojcowie, dziadkowie, by wspólnie z nauczycielami, dziećmi i młodzieżą spędzić niezapomniane chwile.  Dobra okazja wyrazić rodzicom swoją miłość, wdzięczność za dobroć i cierpliwość, za serce, które tak wiele rozumie i potrafi wybaczyć.

Po raz kolejny Dzień Rodziny pokazał, jak można wspólnie wesoło i pożytecznie spędzić wolny czas.

Odnowione: 07.05.19