Europejski Tydzień Sportu w gimnazjum Stanisława Moniuszki w Kowalczukach

Sport, czyli szeroko rozumiana aktywność fizyczna, to bardzo ważny element życia. Nie uprawiać sportu to dziś obciach. Świat dookoła woła, abyśmy ruszyli się wreszcie z wygodnego fotela, ulubionego auto. Do aktywności namawiają nas nieustannie w telewizji i w kolorowej prasie,  dbają o to władze samorządowe oraz inne zaangażowane podmioty w całej Europie, a także na świecie.

Europejski Tydzień Sportu jest inicjatywą Komisji Europejskiej mającą na celu promować sport i aktywność fizyczną w całej Europie. Tydzień ten ma zapoczątkować nowe działania oraz opierać się na już istniejących, zachęcić obywateli do aktywnego trybu życia w ciągu obchodów Tygodnia oraz przez cały rok.

Nasze gimnazjum także podjęło wyzwanie Tygodnia Sportu i dołączyło się do udziału w nim. Przez cały tydzień (16 – 20 września) w szkole odbywały się imprezy  sportowe, których głównym zadaniem było propagowanie aktywności fizycznej.

16 września uczniowie zapoznali się z zasadami rozgrzewki, która była potem przeprowadzana co dzień przed pierwszą lekcją we wszystkich klasach. Opiekowała się rozgrzewką klasa IIIG.

W kolejnym dniu w auli gimnazjalnej odbyła się konferencja „Marszerujemy razem“. Uczniowie klas gimnazjalnych zaprezentowali artykuły o korzyści sportu, przedstawili historię rowera. Potem wszyscy razem śpiewaliśmy piosenki o sporcie i wykonywaliśmy ruchy sportowe.

W dniu 18.09 uczniowie przedstawili do obejrzenia wystawę „Rower i ja“. Najmłodsi mogli spędzić czas w kącikach plastycznych oraz brać udział w konkursach o tematyce sportowej.

Następnie uczniowie brali udział w grach, zabawach i wyścigach sportowych na boisku gimnazjalnym oraz w sali sportowej. Klasy 8-IIG zagrali  mecz w  siatkówke, a klasy 5-7 mecz mieszanych drużyn w kwadrat.

W ostatnim dniu odbyły się zawody sztafetowe mieszanych drużyn razem z nauczycielami. Na zakończenie zatańczyliśmy na boisku flesz-mob z przedszkolakami, zrobiliśmy wspólne zdjęcia.

Dziękujemy  wicedyrektorowi do spraw nauczania A. Borkowskiej za koordynację imprezy, dyrektor przedszkola  Marii Klenowskiej, dyrektor biblioteki Natalii Wierchołamowej oraz  nauczycielom M.Gierasimowicz, S. Zajankowskiemu, A. Ajdukienie, J. Mikulewicz, P. Pristawko, G. Czereszniowej, I. Kowalewskiej za współpracę .

Sport … Ma on w sobie coś magicznego. Dlatego niech nas nie dziwi, że uprawiamy przeróżne formy aktywności fizycznej. Uprawianie sportu to sposób na utrzymanie dobrej kondycji, na jak najlepsze samopoczucie oraz na odpędzenie widma  chorób i schorzeń.

Dążmy do tego, aby to właśnie my moglibyśmy w przyszłości być motywacją dla innych! Jestem pewna, że jeżeli wytrwamy w treningu i zaprzyjaźnimy się z wysiłkiem, to pokochamy sport na zabój.

Starszy nauczyciel od wychowania fizycznego Anna Czerniawska

Odnowione: 24.09.19