Podróż w świat nauki

15 czerwca w gimnazjum odbyła się pierwsza część projektu „Podróże w krainie wiedzy”, którą zorganizowali nauczyciele: muzyki St. Zajankowski, technologii T. Narwojsz i plastyki A. Aidukiene. Uczniowie 5 kl. mieli za zadanie narysować rysunek na temat „Moja wymarzona podróż” i zaprezentować sposoby krajania warzyw i owoców. Uczniowie 6 kl. przedstawiali w rysunku kraj, który chcieliby zwiedzić i robili zdjęcia swego ogródka, a uczniowie 7 i 8 kl. rysowali kraj gdzie chcieliby spędzić swoje wakacje. Uczniowie klas gimnazjalnych IIG i IIIG tworzyli miksy muzyczne na temat „Obraz muzyczny krajów świata” a IIG ćwiczyła się też w robieniu kolażu zdjęciowego.

Projekt zdalny kółka metodycznego od języków,,Podróże po krainie wiedzy”

We wtorek, 16 czerwca w naszym gimnazjum odbył się projekt zdalny kółka metodycznego od języków ,,Podróże po krainie wiedzy”.

Nauczyciele od języka polskiego (Regina Jaświn i Lucja Podworska), litewskiego (Iwona Kowalewska) i angielskiego (Renata Krasowska) wraz ze swoimi uczniami podróżowali wirtualnie po Polsce, Litwie i Wielkiej Brytanii.

Uczniowie klas 6-8 na zajęciach z języka litewskiego mieli okazję udowodnić, że podróże mogą być nie tylko w rzeczywistości, ale także po kartkach ulubionej książki. Podczas lekcji ,,Czytanie na śniadanie” oni pokazali, jak można podróżować z lekturą podczas śniadania.

Uczniowie klas 5, 6, 7, 8, IIG i IIIG wraz ze swoimi nauczycielkami od języka polskiego Reginą Jaświn i Lucją Podworską odbyli również zdalną podróż po Polsce.

W tym roku wakacje uczniowskie będą inne niż zazwyczaj. Uczniowie klasy piątej najprawdopodobniej tylko za pomocą wystawy własnych prac ,,Nad morzem polskim” odbędą podróż nad morze.Wyjazd w góry dla większości uczniów klasy szóstej  tego lata odbędzie się tylko za pomocą udziału w projekcie ,,Wyprawa w góry polskie”. Biorąc udział w projekcie ,,Najciekawsze miejsca Warszawy” uczniowie klasy ósmej poznają stolicę Polski Warszawę.

Uczniowie klasy siódmej wkonkursie plastycznym przedstawili miejsca, które marzą zwiedzić w przyszłości, a to są góry Tatry, Zakopane, Warszawa, Kraków i Łódź. Natomiast młodzież klasy IIG i IIIG w swoich prezentacjach przedstawiła miejsca już przez nich zwiedzone i poznane: Białystok, Kraków, Warszawa, Opole, Malbork, Gdynia, Ustka, Poznań, Tatry, Zakopane.

Język angielski jest jednym z najbardziej popularnych języków na świecie i bez wątpienia najbardziej przydatnym podczas podróży. A czy wiecie, że język angielski gości również w domu u każdego z nas? Uczniowie klas 6 i 8 spróbowali go odnaleźć wykonując kolaże podczas zajęć z języka angielskiego.

Podsumowując możemy zaznaczyć, że ten projekt okazał się ciekawy jak dla uczniów tak i dla nauczycieli.

Podróż w świat nauk ścisłych i przyrodniczych

17 czerwca uczniowie naszego gimnazjum mieli możliwość wirtualnie podróżować w świecie nauk ścisłych i przyrodniczych. Celem podróży było zaciekawić uczniów naukami ścisłymi i przyrodniczymi oraz nauczyć ich zastosować swoje umiejętności oraz nawyki, motywować je, obserwować i chronić środowisko i otoczenie.

Pierwszym przystankiem podróży klas 5-8 wraz z nauczycielkami matematyki i informatyki Anną Borkowską oraz Joanną Mikulewicz była matematyka integrowana z informatyką, gdzie uczniowie uczestniczyli w quiz wiedzy logicznej, którego celem było zastosowanie umiejętności praktycznie. Uczniowie rywalizowali między sobą wykonując działania matematyczne na czas w programie Wordwall, a następnie w edytorze tekstu Word – wykonywali polecenia, z których wyłonili najważniejsze rady wakacyjne, których kluczowym wyrażeniem było: „Wesołych i bezpiecznych wakacji!”

Natomiast uczniowie IIG oraz IIIG wraz z nauczycielką chemii Krystyną Sławińską pogrążyli się w ekologię. Oglądając filmiki o zanieczyszczeniu wody i gleby dowiedzieli się, przed jaką katastrofą ekologiczną ostrzegają naukowcy. Klasa IIIG przyszykowała prezentacje na temat „Zanieczyszczenie zamieszkałego przez nas środowiska”.

Następnie niemniej ciekawszym przystankiem dla klas 5-8 wraz z panią od biologii Marią Gierasimowicz był projekt: „Flora, fauna”, który trwał od 1do 17 czerwca. Celem projektu była chęć przybliżyć dzieci do przyrody i utrwalić prawidłową postawę wobec zwierząt i roślin, które jednocześnie z ludźmi tworzą środowisko. Uczniowie mieli możliwość bliżej poznać faunę i florę swego najbliższego otoczenia: tryb i warunki życia swego domowego zwierzątka. Mogli obserwować i dbać o roślinę, którą sami posadzili w ogródku lub w domu. Robili krótki opis pracy: nazwę i co charakterystyczne temu zwierzątku lub roślinie. A w dzisiejszym dniu dzielili się wynikami swojej pracy, wkładając ją do grupy w facebooku oraz opowiadając, jak im powodziło się w ciągu tych tygodni pracy.

Uczniowie IIG i IIIG zatrzymali się z nauczycielem fizyki Alfredem Kułakowskim na energetyce atomowej, gdzie oglądając filmiki próbowali wyjaśnić, jak działa elektrownia atomowa oraz jak szykuje się paliwo jądrowe.

Następnym i ostatnim przystankiem było podsumowanie dzisiejszej podróży, gdzie uczniowie musieli wyciągnąć wnioski z dzisiejszej podróży. A czy ta podróż przyniosła plony, właśnie każdy będzie mógł sprawdzić na własnej praktyce, przecież całe wakacje na przedzie, podczas których uczniowie będą mogli zastosować praktycznie nabyte dzisiaj wirtualne umiejętności.

Odnowione: 08.07.20