Gimnazija,  Osiągnięcia

Najlepsza szkoła – najlepszy nauczyciel

Czasopismo „Reitingai” (Rankingi) w tym roku po raz pierwszy ogłosiło listę 500 nauczycieli, którzy osiągnęli świetne wyniki w pracy i są „godni miana Nauczyciela przez wielkie N”. Wśród 500 najlepszych nauczycieli Litwy – 14 z polskich szkół Wileńszczyzny. Najliczniejsza reprezentacja nauczycieli z polskich szkół Wileńszczyzny jest wśród rusycystów. Na 45 osób wybranych z całej Litwy – 11 pracuje w polskich gimnazjach. To naprawdę wspaniały wynik! W tym chlubnym gronie najlepszych nauczycieli Litwy jest nauczycielka metodyk od języka obcego (rosyjskiego) naszego gimnazjum Anna Czerniawska.

Podobnie jak w ubiegłym roku, czasopismo wyróżniło około 50 z 350 gimnazjów kraju, których absolwenci najlepiej zdają z każdego przedmiotu państwowe egzaminy maturalne (PEM). Rankingi opierały się na ogólnodostępnych informacjach: ilu uczniów zdawało każdy egzamin w każdej szkole w kraju, ilu zdało go słabo (czyli uzyskało od 16 do 35 punktów). Szkoła z najwyższym odsetkiem uczniów, którzy zdali egzamin i uzyskali od 36 do 85 punktów (czyli na poziomie podstawowym), otrzymała 4 punkty. Szkoła z najwyższym odsetkiem uczniów, którzy zdali egzamin na najwyższym poziomie, czyli od 86 do 100 punktów, otrzymała 6 punktów. Te szkoły, w których nie było uczniów, którzy nie zdali egzaminu z określonej dyscypliny, otrzymały po jednym dodatkowym punkcie.

50 najlepszych gimnazjów nauczających języków

Najbardziej satysfakcjonujące wyniki w rankingu „50 gimnazjów, które najlepiej uczą języka rosyjskiego” – aż jedną piątą ogółu zajęły szkoły Samorządu Rejonu Wileńskiego, wykazując 100 proc. złożenie i doskonałe średnie wyniki na PEM. Najwyższą pozycję zajęły: Gimnazjum w Mickunach (10. miejsce), Gimnazjum im. S. Moniuszki w Kowalczukach (12-15. miejsce), Gimnazjum „Ryto” w Rudominie (16. miejsce), Gimnazjum im. St. Batorego w Ławaryszkach (26-29. miejsce), Gimnazjum im. K. Parczewskiego w Niemenczynie (34. miejsce), Gimnazjum w Zujunach (35-41. miejsce), Gimnazjum im. F. Ruszczyca w Rudominie (43. miejsce), Gimnazjum im. M. Lukšienė w Mariampolu (44. miejsce), Gimnazjum im. św. S. Kostki w Podbrzeziu (46-48. miejsce).

Gratulacje!

Odnowione: 17.02.21