Gimnazija,  Kącik klas początkowych

KAŻDY CHCE BYĆ BEZPIECZNY NA DRODZE

We wrześniu uczniowie klas 1-4 oraz zerówkowicze ze swoimi Paniami zorganizowali projekt p.t. „Bądź bezpieczny na drodze”. Jego celem było wdrożenie uczniów do przestrzegania bezpieczeństwa na drodze, w szkole, w domu i w czasie zabawy. Dzieci miały okazję porozmawiać o bezpiecznym przechodzeniu przez ulicę, prawidłowym zachowaniu się podczas jazdy rowerem, bezpiecznym zachowaniu w czasie oczekiwania na autobus szkolny, jak również o ostrożności podczas wsiadania i wysiadania z autobusu.

Uczniowie klasy 1-szej uczestniczyli w spotkaniu z policjantką. Nasz gość poruszył zagadnienia związane z bezpiecznym poruszaniem się po drodze, a w szczególności omówili zasady bezpiecznej drogi do i ze szkoły. Dzieci obejrzały także krótkie filmy, które przedstawiały różne niebezpieczeństwa związane z poruszaniem się po drogach. Pouczające filmiki pokazywały także, jak unikać i nie powodować zagrożeń oraz jak ważne jest noszenie odblasków. Uczniowie z dużym zainteresowaniem słuchali prelekcji  i aktywnie uczestniczyli w spotkaniu.

Przez cały ten okres wszyscy chętnie brali udział w przedsięwzięciach, które charakteryzowały nawyki prawidłowego zachowania się na drodze, także o bezpiecznej drodze do szkoły z domu i ze szkoły do domu. Były to konkursy o prawidłach ruchu drogowego, prace plastyczne, rysunki tematyczne p.t. „Gdy jedziesz autobusem”, „Jazda na rowerze”. Nie obeszło się również bez deklamacji i piosenek odzwierciedlających ruch drogowy.

Podczas zajęć dzieci nabyły i pogłębiły wiadomości o zasadach bezpiecznego zachowania się na ulicy, drodze, noszenie odblasków . Zdobyte wiadomości z całą pewnością przyczynią się do rozważnego zachowania na drodze.

Każdy z nas jest uczestnikiem ruchu drogowego, zmienia się tylko rola, w której występujemy , raz jako kierujący pojazdem innym razem pieszy. Od nas samych zależy jak będzie kształtowało się bezpieczeństwo na drodze.

Pamiętajmy, aby nasz udział w ruchu drogowym w każdej z ról, odbywał się bezpiecznie, z poszanowaniem zasad, przepisów i innych uczestników ruchu.

Odnowione: 01.10.21