Imprezy

Uroczystość z okazji Dnia Rodziny

„Kwiat potrzebuje słońca, aby być kwiatem.

Człowiek, aby być człowiekiem, potrzebuje miłości.”

W tym pięknym majowym dniu 15 maja 2017 roku w gimnazjum im. Stanisława Moniuszki w Kowalczukach odbyła się uroczystość z okazji Dnia Rodziny. Na uroczystość przybyli goście i rodzice. Wsród gości byli obecni pan Stanisław  Zajankowski, Radny  samorządu rejonu wileńskiego, pani Lucja Jakubowka, przedstawiciel gminy Kowalczuki, dyrektor Szkoły Podstawowej w Kiwiszkach Janina Saltanivičienė,  pani Nina Bašajevienė, wicedyrektor „Aušros” gimnazjum, Rolandas Pranckus, zastępca kierownika punktu granicznego w Kienie oraz starszy specjalista Julija Rakovskienė, nauczyciele i uczniowie Szkół Podstawowych w Szumsku i Kiwiszkach, panie Wioleta Tankilen i Alina Wengrowska, przedstawiciele Ośrodka Interwencji Kryzysowej Rodziny i Dziecka rejonu wileńskiego,  pracownicy  przedszkola w Kowalczukach  z wychowankami, a także dyrekcja, całe grono pedagogiczne, pracownicy obsługi, rodzice i mieszkańcy gminy Kowalczuki.

Od tego, jaka jest rodzina, zależy naród, bo od tego zależy człowiek. Jan Paweł II, 1979r.

Tymi słowami dyrektor gimnazjum Zygmunt Jaświn rozpoczął uroczystość Święto Rodziny  i serdecznie powitał wszystkich zebranych na tym święcie gości.

Na zewnątrz świeciło słońce, zapewniając imprezie przyjemną i godną oprawę. Program artystyczny rozpoczęły uczennice klas gimnazjalnych utworem wielkiego polskiego kompozytora Stanisława Moniuszki, patrona naszego rozśpiewanego gimnazjum, Po nocnej rosie.

Zebrani rodzice i inni członkowie rodzin z uśmiechem na twarzy, z wielką dumą, a nawet z łezką w oku oglądali występy swoich pociech. Dzieci dały wspaniały popis swoich zdolności i umiejętności tanecznych, wokalnych oraz talentów muzycznych. Najmłodsi  członkowie naszej gimnazjalnej rodziny, czyli dzieci z grupy przygotowawczej zaśpiewali piosenkę pod tytułem: ,, Kocham Cię, Ti Amo, Je T’aime“.

Uczeń klasy I gimnazjalnej Michał Szypkowski uświetnił występ grą na fortepianie, natomiast  Marek Klewiński uczeń klasy IV gimnazjalnej wykonał utwór na gitarze. Tuż po nich uczennice 1, 2, 3 klasy zatańczyły taniec „Bang bang”. Po chwili na scenie ustawił się zespół dziecięcy, który zaśpiewał utwór  pod tytułem „Leć nasza piosenko”, opracowany przez świętej pamięci Jana Gabriela Mincewicza, polityka, pedagoga, muzykologa, założyciela i wieloletniego kierownika Zespołu Pieśni i Tańca „Wileńszczyzna”.

Życie, to są chwile, chwile, tak ulotne, jak motyle, a zegar daje znak, nie zatrzymasz go i tak…. piękna piosenka brzmiała z ust Marka Masłowkiego z  klasy I gimnazjalnej.  I niech te przyjemne chwile w życiu każdego z nas trwają jak najdłużej. Zespół klas początkowych zaprosił do wspólnego śpiewania utworu Walc wileński, który porwał do tańca uczniów i najmniejszych gości.

Wszyscy goście mieli świetną okazję posłuchać wywiadu o rodzinie, naszych najmodszych  uczniów gimnazjum.

Na zakończenie koncertu  chór i orkiestra  zaprezentowali piosenki  Santa Liucija oraz Szkolny rock-n-roll.

Dziękujemy dla wszystkich, którzy przyczynili się do organizacji uroczystości: dla dyrektora gimnazjum Zygmunta Jaświna, dzięki pomocy i wsparciu którego odbyła się uroczystość, dla wicedyrektor Renaty Krasowskiej za inicjatywę i pomysł całej imprezy, dla wicedyrektor Anny Borkowskiej za korekty w rozkładzie, dla nauczycieli, uczniów i pracowników gimnazjum.

Szczególne podziękowania należą się: dla pana Stanisława Zajankowskiego za przygotowanie chóru, orkiestry i oprawy muzycznej do piosenek, dla pani Reginy Jaświn za czuwanie nad programem, dla pani Grażyny Czereszniowej za przyszykowanie tańców, dla pani Teresy Narwojsz za dekoracje, dla pani Janiny Marcinkiewicz za przygotowanie dzieci z zerówki.

Piękne chwile pozostają z nami na zawsze.  Mamy nadzieję, że nasz koncert  dla każdego pozostawił dobre, ciepłe i miłe wrażenia.

Chcemy również podziękować wszystkim za wspólnie spędzone chwile i życzymy pogodnych i szczęśliwych dni, pełnych ciepła, radości oraz spełnienia marzeń.

Odnowione: 17.05.17