Kącik klas początkowych

Lekcja edukacyjna w podziemiach Katedry Wileńskiej

5 czerwca 2019 r. grupa przygotowawcza oraz klasy 1-3 wraz z wychowawczyniami pociągiem wybrali się na edukacyjną lekcję do podziemi Katedry Wileńskiej. Celem lekcji edukacyjnej – zapoznanie uczniów z historią Litwy.  Podczas lekcji uczniowie zapoznali się z historycznymi postaciami: Barbarą, Zygmuntem Augustem, Radziwiłłami, tradycjami pogrzebowymi i znaleziskami archeologicznymi Katedry Wileńskiej oraz dowiedzieli się, na czym polega zawód historyków i archeologów.

Jak wiadomo, w podziemiach  znajduje się wystawa szlachty i biskupów Wielkiego Księstwa Litewskiego, która  przedstawia różne znaleziska archeologiczne, opowiada historię budownictwa Katedry. Uwagę dzieci przyciągnęły srebrna anielska rzeźba, trójwymiarowy hologram, krypta władców, mauzoleum, w którym spoczywa słynna Barbara Radziwiłłówna, a obok korony leżą listy pisane do Zygmunta Augusta. Największe wrażenie na uczniach zrobił najcenniejszy przedmiot podziemia – srebrny aniołek trzymający w dłoniach skrzynię z herbem wileńskiej kapituły. Ta 2-centymetrowa figurka pochodzi z końca XIV wieku i jest częścią relikwiarza, który niestety nie dotrwał do naszych czasów.

Odnowione: 02.07.19