Kącik klas początkowych

PROJEKT INTEGRACYJNY „WODA – ŹRÓDŁEM ŻYCIA”

17 listopada dla uczniów klasy 2, pod opieką nauczycielki Teresy Owsianik, odbyły się nietradycyjne zajęcia  w ramach projektu pod hasłem „Woda – źródłem życia”.

Na lekcji poznaj świat, poruszając się w rytm muzyki, wyobrażając sobie, że są kropelkami wody, dzieci ustaliły, że tematem zajęć będzie WODA. Było to wprowadzeniem do pogadanki „Z czym kojarzy się woda?”. Następnie dzieci zostały podzielone na trzy grupy i każda z nich przystąpiła do wykonywania zadań i formułowania wniosków.

Pierwsza grupa badała wygląd roślin umieszczonych w trzech różnych warunkach : w szklance z czystą wodą, bez wody i w  wodzie z proszkiem do prania (to doświadczenie było przygotowane kilka dni wcześniej). Uczniowie wspólnie  wywnioskowali, że roślinie do życia potrzebna jest wyłącznie czysta woda.

Kolejne doświadczenie, przeprowadzone w drugiej grupie, miało na celu sprawdzenie, czy   w różnych organizmach znajduje się woda. Dzieci wyciskały sok z cytryny, pomarańczy, pomidora, jabłka i liścia aloesu i określały, gdzie cieczy jest więcej. Uczniowie po przekrojeniu jabłka zauważyli, że  jest ono wilgotne, ale soku ręcznie  nie udało się wycisnąć. Dzieci  jednak wiedziały, że sok tam jest, bo często piją go w klasie.

Potem chuchały na swoje dłonie i stwierdziły, że w organizmie człowieka też jest woda, bo dłonie zrobiły się wilgotne.

Zadaniem trzeciej grupy  było przeniesienie z jednej miski do drugiej półtora litra wody za pomocą gąbek. Wyniki eksperymentu były podobne – wody nalanej do pierwszej miski było więcej niż przeniesionej za pomocą gąbek. Uczniowie zauważyli, że organizm żywy pobiera wodę do życia i traci ją podczas czynności fizjologicznych.

Na lekcji matematyki uczniowie mieli „na wyczucie” zamalować diagramę, ile wody może być w danym organizmie (kot, pies, dziecko, ryba), a potem porównać swoje diagramy z planszą „Woda w organizmie”i zaznaczyć prawidłowy poziom wody.

Na lekcji języka polskiego przeczytano opowiadanie I. Zając „Choroba  żaby Matyldy”. W trakcie czytania kilka razy przerywano czytanie, prosząc uczniów o przewidywanie dalszego ciągu wydarzeń. Następnie rozmawialiśmy z dziećmi o historii przedstawionej w opowiadaniu i zapisywaliśmy zdania o znaczeniu wody w życiu.

Na zajęciu plastyki uczniowie tworzyli plakaty, kolorowali je, omówili i urządzili wystawę prac pod hasłem „Woda – źródłem życia”. Na zajęciu kółka „Ciekawe robótki” wykonaliśmy żabkę Matyldę, którą dzieci otrzymały w prezencie za aktywny udział w projekcie.

Na zakończenie projektu uczniowie starali się znaleźć jak najwięcej argumentów o tym, że picie wody jest konieczne dla naszego zdrowia: woda bowiem jest warunkiem zdrowia, mózg powinien ją otrzymywać,żeby móc dobrze funkcjonować.Woda potrzebna po to, by usunąć szkodliwe substancje  do utrzymania higieny.

Odnowione: 30.11.16