“Zapust jedzie drogą”

Starsi ludzie twierdzą, że zapusty trzeba koniecznie świętować, by uchronić się od nieszczęść w ciągu  roku.

13 lutego grupa przygotowawcza i uczniowie klas 1-4 wraz z wychowawczyniami wyruszyli na wspólne świętowanie zapustowe do przedszkola w Kowalczukach. Cieszymy się pięknemu koleżeństwu z tą placówką.

Przybyliśmy  z piosenką „Zapust jedzie drogą“. Gospodarze przywitali wszystkich gości ciepłymi słowami, zachęcając do wspólnej zabawy. Dzieci, we własnoręcznie zrobionych maskach, świetnie się bawiły, tańczyły, śpiewały, jak najhuczniej starały się wypędzić zimę. Następnie  tradycyjnie spalono Marzannę, po czym z wykrzykami “pączki pączki, chrusty chrusty“ byliśmy zaproszeni do poczęstunku zapustowego. Nie zabrakło nam  tradycyjnych blinów, pączków, ciepłej herbatki i chrustów  przygotowanych przez rodziców i kucharzy przedszkola. Na zakończenie dyrektor przedszkola Maria Klenowska podziękowała za liczną obecność i wspólne spędzenie czasu.

Serdecznie dziękujemy za zaproszenie na tak świetną zabawę, za ciepłe i miłe przyjęcie.

Studniówka ,,Moniuszkowców“ w Kowalczukach

Studniówka to bal przedmaturalny, który odbywa się w sto dni przed rozpoczynającymi się egzaminami. Bal studniówkowy jest to wyjątkowe wydarzenie, które każdy jego uczestnik zapamięta na całe życie.

9 lutego w Gimnazjum im. Stanisława Moniuszki w Kowalczukach odbyła się tradycyjna studniówka.

Uroczystość zagaił wygłoszeniem mowy dyrektor gimnazjum Zygmunt Jaświn. Przemawiali rodzice.

Temat tegorocznej studniówki „My piloci“. Maturzyści wraz z nauczycielami, gośćmi i rodzicami wstąpili na pokład urządzonego w sali gimnastycznej samolotu, żeby podczas okresu karnawału podróżować po świecie, zwiedzić obce kraje, a później 100 dni uczciwie i rzetelnie szykować się do egzaminów.

Piękne suknie, garnitury, fryzury, makijaże i szampańskie humory były symbolem pomyślności i dobrej passy w przyszłości. Śpiewali po angielsku w Anglii, jednym okiem spojrzeli na zdających egzaminy młodych Niemców, tańczyli rytmiczny taniec w Brazylii, zajrzeli do gruzińskiej szkoły.  Jednym słowem nie zabrakło wzruszających chwil.

Pełni wrażeń maturzyści wrócili do domu – Kowalczuk. Dziękowali pięknymi słowami swoim rodzicom za szczęśliwe i beztroskie dzieciństwo, nauczycielom za naukę i wychowanie. Wręczyli kwiaty. Impreza udała się wspaniale. Na zakończenie obiecali, że stu dni nie zmarnują, poważnie zabiorą się do pracy i pomyślnie złożą egzaminy.

Maturzyści Gimnazjum im. Stanisława Moniuszki

w Kowalczukach

„Mobilna bioklasa“

31 stycznia w gimnazjum im. Stanisława Moniuszki w Kowalczukach uczniowie klas IIG-IVG pod kierownictwem starszej nauczycielki chemii Krystyny Sławińskiej, starszej nauczycielki biologii Marii Gierasimowicz oraz kuratora, wicedyrektor  Anny Barkowskiej, uczestniczyli w czterogodzinowej chemiczno-biologicznej lekcji. Zajęcie odbyło się poza ścianami klasy w ramach  programu „Mobilna bioklasa“. Program organizuje UW oraz  spółka „Thermo Fisher Scientific Baltics“.  Gimnazjum gościło także uczniów klasy 10 szkoły – centrum  wielofunkcyjnego z Mościszek, którzy  również wzięli udział w lekcji.

Lekcja miała na celu zaspokoić ciekawość  krytycznych  i wszystkim ciekawiących się uczniów oraz  poszerzyć wiadomości  w dziedzinie nauk przyrodniczych i  przedstawić praktyczne ich  zastosowanie.

„Mobilna bioklasa” – to pierwsze w kraju  mobilne laboratorium, które zapoznaje uczniów z najnowszymi osiągnięciami w biomedycynie.

Uczniowie wykonywali badania z prawdziwymi naukowymi przyrządami, uczestniczyli w olimpiadzie pipetowania, zobaczyli, jak wygląda DNK, badali go w najnowszy sposób. Wykonali oni eksperyment, w czasie którego musieli ustalić, czy kleszcz był zakarzony encefalitem, czy boreli bakterią, która powoduje chorobę Laima.

Uczniowie także mieli możliwość obcować z grupą młodych naukowców , którzy przedstawili różne ciekawostki oraz perspektywy rozwoju nauk przyrodniczych. Ewentualnie może to  mieć wpływ na wybór przyszłego zawodu młodzieży.

Przyjazd „Mobilnej bioklasy” znacznie przyczynił się do edukacji uczniów, powiększył ich motywację ,bo mogli oni własnoręcznie badać  świat, widząc, próbując, dzieląc się radością odkrywania. Najlepsi otrzymali prezenty.

Zawody w szachach w Niemieżu

24  stycznia 2018 r. w gimnazjum im. św. Rafała  Kalinowskiego w Niemieżu odbyły się zawody sportowe w szachach w ramach Festynu Olimpijskiego wśród  średnich szkół i gimnazjów rejonu wileńskiego. Drużyna gimnazjum im. Stanisława Moniuszki z  Kowalczuk w składzie: Czesława Branicka kl.IVG, Daniel Waszkiewicz kI.IVG, Mirosław Gugniewicz kl.IV G, Erik Kołontaj kl.IVG wzięła aktywny udział w zawodach. Mirosław Gugniewicz nie przegrał żadnej partii.

DZIĘKUJEMY ZA UDZIAŁ!

Starsza nauczycielka od wychowania fizycznego Anna Czerniawska