WYSPA SKARBÓW

Trzeci rok z kolei w listopadzie bibliotekarki gimnazjum im. Stanisława Moniuszki biorą udział w projekcie ,,Tydzień Bibliotek Krajów Nordyckich”. Głównym celem projektu jest popularyzacja literatury i czytania książek. Tydzień Bibliotek Krajów Nordyckich na Litwie organizuje biuro Nordyckiej Rady Ministrów. Tegorocznym tematem projektu były wyspy północne.

Przez cały tydzień, od 13 do19 listopada,  w wielu placówkach, szkołach, bibliotekach przy zapalonych świecach odczytywane były utwory literackie dla dzieci, młodzieży, a także dla osób starszych.

W tym roku w projekcie wzięli udział  uczniowie klas 1-ej i 2-ej Gimnazjum im. Stanisława Moniuszki. Na początku dzieci przy blasku świec wysłuchały  utworu „Wyspa Skarbów”. Następnie mogły podzielić się refleksją na dany temat. Były również zorganizowane gry.

Na  początku zabawy odnaleziono butelkę z listem od Nieumiałka, który został uwięziony i miał wielką prośbę do dzieci, aby wykonały zadania i pomogły odnaleźć skarb. Później odnaleziono  mapę, która wskazywała drogę do skarbu. Po odnalezieniu mapy, uczniowie mieli za zadanie zaśpiewać piracki hymn „Bum cyk cyk…”. Po wspólnym odśpiewaniu hymnu dzieci wykonały wspólna flagę i  pirackie czapki.To pomogło wczuć się w rolę piratów. Następnie przy pomocy chusty animacyjnej ruszono statkiem w podróż na poszukiwanie skarbów. Po drodze do wyspy spotkało ich mnóstwo przygód i zadań, które musiały rozwiązać, aby popłynąć dalej. Były to zagadki, puzzle. Przy każdym zadaniu znajdowano litery do końcowego hasła: „WYSPA SKARBÓW”. W  końcu podróży uczniowie odnaleźli skrzynię ze skarbami, którą otworzyli kluczem znalezionym podczas wyprawy. Skrzynia była przepełniona słodyczami, zakładkami do książek, a także znajdowały się tam certyfikaty dzielnego pirata. Był tam również Nieumiałek, którego  uwolniono. I wszystko to, co znajdowało się wewnątrz skrzyni, zostało podzielono pomiędzy dziećmi.

Podczas spotkania dzieci kształtowały postawę koleżeństwa, współpracy, pogłębiały przyjaźń między sobą i książką. Każdy zrozumiał, że wspólnymi siłami można osiągnąć cel. Wszyscy byli  zadowoleni i z uśmiechem na twarzy skończyliśmy zajęcie.

PIELGRZYMKA DO MATKI BOŻEJ MIŁOSIERDZIA

16 listopada 46 osobowa grupa dzieci i młodzieży wraz z wychowawcami  gimnazjum im.S.Moniuszki w Kowalczukach wyruszyła do Wilna, aby wziąść udział w odpustach w kościele św.Teresy . Uczestniczyliśmy  we Mszy świętej, którą celebrował probosz parafii miednickiej Ojciec Piotr Stroceń.Ojciec Piotr modlił się w intencji dzieci, młodzieży oraz nauczycieli, a każdy z nas przybył, by polecić swoje troski i zmartwienia oraz by dziękować za doznane łaski. Kościół św. Teresy nie zdołał pomieścić wszystkich chętnych. A najmłodsi przy samym ołtarzu mieli możliwość oglądać Boga żywego w postaci chleba i wina.

Ostrobramskie Opieki Matki Bożej Miłosierdzia odbywają się  w listopadzie. W tym okresie nawet najbardziej oziębły katolik zwraca się do Maryi. Każdy z nas ma do Niej swój bardzo osobisty stosunek, lubi bardziej takie lub inne nabożeństwa maryjne. Każdy ma w swoim sercu jakiś mały kątek dla Niej przeznaczony. Dziękujemy za organizację tej pielgrzymki dla administracji gimnazjum, a szczególne podziękowania należą dla dyrektora gimnazjum Z.Jaświna.

Nauczycielka metodyk religii Lila Spiridowicz

DZIEŃ TOLERANCJI

W dniach 10-17 listopada  pedagog socjalny  zorganizawała dla uczniów zajęcia z okazji   Międzynarodowego  Dnia Tolerancji. Akcja, w której wzięli udział  uczniowie  wszystkich klas, miała uwrażliwić na przejawy nietolerancji, ukazać nietolerancję wokół nas oraz zachęcić do skutecznego przeciwdziałania brakowi tolerancji.

Dzieci tworzyły plakaty, układały hasła dotyczące tolerancji i rozmawiały o przejawach tolerancji w klasie, w szkole i na podwórku.

Obchody Święta Niepodległości na Rossie

11 listopada, w dzień odzyskania przez Polskę niepodległości, przedstawiciele administracji, nauczycieli i uczniów Gimnazjum im. Stanisława Moniuszki w Kowalczukach złożyli wieńce przy Mauzoleum Matki i Serca Syna na Rossie.

,,Wesele“ Stanisława Wyspiańskiego na Narodowe Czytanie 2017

13 listopada, w ramach Tygodnia Języka Polskiego, w auli Gimnazjum im. Stanisława Moniuszki w Kowalczukach zebrała się młodzież z gimnazjum, Szumskiej Szkoły Podstawowej, Pakieńskiej Szkoły Podstawowej im. Czesława Miłosza i Kiwiskiej Szkoły Podstawowej.

Tegoroczny etap długoterminowego projektu klas 10 Strefy Kowalczuckiej poświęciliśmy na czytanie dramatu Stanisława Wyspiańskiego ,,Wesele“, nazywanego nieraz arcydramatem literatury polskiej.

Na rozpoczęcie przewodnicząca strefy Regina Jaświn ukazała znaczenie dzieła dla ówczesnego społeczeństwa. ,,Małżestwo mieszane“ krakowskiego poety Lucjana Rydla z chłopką Jadwigą Mikołajczykówną stało się inspiracją do napisania dramatu, w którym porusza się problem patriotyzmu i świadomości narodowej Polaków przełomu XIX i XX wieków.

Poloniści Czesława Błażewicz(Szumska Szkoła Podstawowa), Alina Sawaniawiczienie(Pakieńska Szkoła Podstawowa im. Czesława), Alicja Rosowska(Kiwiska Szkoła Podstawowa) i Regina Jaświn(Gimnazjum im. Stanisława Moniuszki w Kowalczukach) pomogły swym uczniom dobrać odpowiednie sceny dramatu oraz wyraziście przeczytać(praca z techniką czytania), żeby w słowie zawarte myśli i uczucia dotarły do świadomości każdego słuchacza.

Wiele radości młodzieży sprawiło spotkanie z rówieśnikami. Wszyscy bardzo się starali wykazać najlepiej.

A na zakończenie po dobrze wykonanej pracy zabawa przy herbatce i dobrej polskiej muzyce umiliła  spotkanie.